Putin və İlham Əliyevin Bişkekdə görüşü BAŞLADI
Rusiya və Azərbaycan prezidentləri Vladimir Putin və İlham Əliyev danışıqlara başlayıblar.
Onların hər ikisi Bişkekdə səfərdədir, görüş Ala-Arça dövlət iqamətgahında keçirilir. Cümə günü Putin və Əliyev digər MDB liderləri ilə birlikdə Birlik Dövlət Başçıları Şurasının iclasında iştirak edəcəklər.
Putin daha əvvəl qeyd edib ki, o, Əliyevlə digər mövzularla yanaşı, Şimal-Cənub beynəlxalq nəqliyyat dəhlizinin tikintisini də müzakirə etmək niyyətindədir.
Rusiya liderinin köməkçisi Yuri Uşakov vurğulayıb ki, gündəliyə “əlbəttə ki, Qarabağ ətrafındakı vəziyyətlə bağlı məsələlər”, o cümlədən Qarabağ ermənilərinin Azərbaycanın hüquqi müstəvisinə sülh yolu ilə inteqrasiyası və onların beynəlxalq səviyyədə tanınmış hüquqlarına hörmət edilməsi məsələləri daxil olacaq. Uşakov Rusiyanın sülhməramlı kontingentinin bu işdə kömək etməyə hazır olduğuna diqqət çəkib. Xüsusilə, 2025-ci ildən sonra Rusiya sülhməramlı kontingentinin istifadə müddətinin uzadılması variantları nəzərdən keçiriləcək.
Ümumilikdə, Uşakovun sözlərinə görə, prezidentlər iqtisadi sahədə gələcək inkişaf perspektivləri və energetika və sənaye sahələrində birgə təşəbbüslərin həyata keçirilməsi kontekstində fikir mübadiləsi aparacaqlar.